PUBLIKACJE
Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego 1918-1919, pod red. Andrzeja Leśniewskiego, Trzemeszno 2018.
Autor: Andrzej Leśniewski (red.), Dariusz Leśniewski, Patryk Pietraszak, Krystian Jabłoński
Rok wydania: 2018
Oprawa: miękka
Liczba stron: 408
Numer ISBN: 978-83-921-2516-7
W związku z przypadającą w 2018 r. 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych we współpracy z naszą Fundacją, przygotowało publikację „Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego 1918-1919”.
Książka jest monografią analityczną. Autorzy podejmując temat powstania, poddali analizie krytycznej zachowaną bibliografię i zachowane formy przekazu tworzące obraz wiedzy o powstaniu w Trzemesznie. Postawili pytania o wydarzenia poprzedzające powstanie w mieście; o to, kiedy powstanie wybuchło w Trzemesznie; jaki był szlak bojowy kompanii trzemeszeńskiej; ilu liczyła ochotników. Ukazali, jak po zwycięskim powstaniu weterani aktywni byli na polu społecznym i politycznym; a powstańczą spuściznę pamięci kontynuują potomkowie. Jak wzory osobowe powstania funkcjonują w lokalnej pamięci pokoleniowej ludzi młodych, dysponujących narzędziami generującymi nowe formy kultywowania dziedzictwa. Dokonano analizy lokalnych mediów społecznościowych i stron internetowych. Wydarzeń zaistniałych w Trzemesznie na przestrzeni stulecia, do jesieni 2018 roku.
Recenzentem książki jest prof. zw. dr hab. Janusz Karwat, który w swojej opinii skonstatował, iż „Efektem tych prac jest przedstawiony obraz wysiłku mieszkańców Trzemeszna w powstaniu. Praca wzbogacona została starannie dobranymi fotografiami, dotyczącymi powstania, także dowódców i szeregowców. Każdorazowo podana jest podstawa źródłowa, co tym samym czyni je wiarygodnymi”.
II wojna światowa w Trzemesznie. T. 1, Wybuch wojny i pierwsze lata okupacji
Autor: Andrzej Leśniewski
Rok wydania: 2019
Oprawa: miękka
Liczba stron: 385
Numer ISBN: 978-83-953648-0-8
Badanie dziejów Trzemeszna stanowi nie lada wyzwanie. Nie inaczej jest w przypadku problematyki II wojny światowej, która pomimo przełomowego znaczenia, jak dotąd nie doczekała się całościowego opracowania.
Publikacja jest pierwszą trzemeszeńską monografią podejmującą całościowo ten temat. Książka dra Andrzeja Leśniewskiego przedstawia tragiczne wydarzenia z perspektywy jednego miasta. W publikacji ukazane są ostatnie lata przed wybuchem wojny, tragiczny wrzesień 1939 r., powołanie Obrony Narodowej Trzemeszna, początek okupacji do przełomu 1940-1941 roku, zbrodnie niemieckie i tworzenie administracji okupacyjnej.
Książka zawiera biogramy blisko 300 postaci: 58 zmobilizowanych uczestników wojny obronnej 1939 r., 110 członków Obrony Narodowej Trzemeszna we wrześniu 1939 r. oraz 101 Polaków doznających holocaustu i prześladowań. Stanowi to pokaźną bazę do badań naukowych.
Dokonana w książce analiza wytworzonych przez lata dokumentów, została zestawiona z często niepublikowanymi dotąd materiałami odnalezionymi w archiwach państwowych i prywatnych. Zawiera fragmenty wspomnień, tworząc chronologiczną całość. Książkę wzbogacono o spisane relacje ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń i członków ich rodzin. Sukcesem można określić wypowiedź p. Henryka Nowaka, chociaż nastolatka we wrześniu 1939 roku, to za sprawą ojca czynnego uczestnika Obrony Narodowej w Trzemesznie.
Pozycja, oddana do rąk czytelników w listopadzie 2019 r., stanowi wartościowe źródło wiedzy o tragicznych losach trzemesznian podczas II wojny światowej. Obecnie trwają prace nad drugim tomem, obejmującym ostatnie lata okupacji, wyzwolenie spod okupacji niemieckiej oraz niełatwe początki życia po zakończeniu wojny.