Ochrona zbiorów rękopiśmiennych i drukowanych Muzeum Regionalnego w Trzemesznie – część 2
Dr Andrzej Leśniewski, Renata Pałucka oraz Patryk Pietraszak podczas przepakowywania zbiorów.
Fot. Dariusz Leśniewski
Projekt realizowano ponownie w budynku dawnej szkoły zawodowej przy ul. Mickiewicza 33 w Trzemesznie, miejscu składowania zbiorów społecznego Muzeum Regionalnego w Trzemesznie. Zbiory udostępniło przez Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych w Trzemesznie.
W 2021 r. Fundacja zrealizowała pilotażowy projekt pt. „Ochrona zbiorów rękopiśmiennych i drukowanych Muzeum Regionalnego w Trzemesznie”, finansowany m. in. z dotacji Urzędu Gminy Trzemeszno. W jego trakcie wytypowano i przełożono do nowych, zakupionych profesjonalnych opakowań (kopert, pudeł i teczek) najcenniejsze zbiory. Stanowiło to jednak nadal zaledwie ułamek zbiorów przechowywanych w Muzeum, szacowanych na 16.000 obiektów.
Większość zbiorów Muzeum w dalszym ciągu jest przechowywanych w kilkuletnich, używanych opakowaniach kartonowych, niekiedy z użyciem plastiku. Stan ten, z powodu braku docelowej siedziby, trwa latami. W tak długim okresie zużyte kartony nie chronią przed wilgocią, wahaniami temperatury i kurzem w odpowiedni sposób. Konsekwencją takiej sytuacji może być bezpowrotne zniszczenie zbiorów, tym samym pozbawienie obecnych i przyszłych mieszkańców Trzemeszna oraz badaczy z możliwości poznania swojego miasta.
Realizacja drugiej części zadania polegającego na przepakowaniu kolejnych cennych i najbardziej wrażliwych na wahania temperatury i wilgotności zbiorów tj. dokumentów, rękopisów, wydawnictw, pocztówek, fotografii, druków ulotnych do nowych, profesjonalnych pudeł archiwizacyjnych, teczek i kopert bezkwasowych, pozwoliło na dalsze zwiększenie ochrony zbiorów Muzeum i tym samym przechowanie ich dla kolejnych pokoleń.
Projekt trwał od 11 kwietnia do 30 września 2022 roku.
Projekt jest współfinansowany ze środków budżetowych gminy Trzemeszno w ramach konkursu pn. “Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.
